Tema

14. Maraton için temamız

SIFIR ATIK

Tüketiyoruz, tüketiyoruz ve atıyoruz! Atıklarımız bir hazine oysa… Bu sene “sıfır atık” diyerek atacağız kulaçlarımızı. Biz yüzücüler biliyoruz ki denizlerimiz atıklardan arınmalı, deniz bir ekosistem, biz balıklarla, planktonlarla, yosunlarla, alglerle birlikte varız, bir bütünüz, hepimiz birbirimizi dengeliyoruz. Atıklar karasal veya denizel yarattığı kirlilik ile dünyamızı kirletiyor, yaşamı tehlikeye atıyor. Denizde atıklardan kaynaklanan bir canlı yaşamı eksilse biz insanlar da eksiliyoruz.

Bakalım nasıl “sıfır atık” konusunda bilgi sahibi olabilir ve bunu hayatlarımıza uygulayabiliriz?

İhtiyacımız olmayanları satın almıyoruz, çok basit gibi görünüyor ama dikkat! İhtiyaç başka, istek başka! Minik adımlarla başlanabilir, sipariş ettiğiniz içeceğinize pipet konulmamasını isteyebilir veya alışverişe çıkarken yanınızda kendi bez torbanızı taşıyabilirsiniz. Evde hala kullanmadığınız eşyalarınız varsa paylaşabilirsiniz, onlara ihtiyacı olan insanlarla iletişime geçmek güzel bir boyut. Rastgele atılan plastiklerin denizde bir kaplumbağayı, bir deniz kuşunu öldürmemiş olması vicdanımızın bir nebze rahatlamasına yardım etmez mi?

Kullan, kullan, defalarca kullan, dönüştür, değiştir, yine kullan. Bu süreç çok eğlenceli üstelik, yaratıcılığınızı körükler. Mutfakta yapabileceklerimiz büyüklerimizden duyduğumuz ve aslında çok da zor olmayan minik adımlar. Kullanılan sebze/meyvenin sapına, kabuğuna kadar binbir tüketim halini keşfetmek ve değerlendirmek çok zihin açıcı, denemelisiniz. Komposta ne dersiniz? Bahçem yok demeyin? Saksınız vardır mutlaka, deneyin!

Attıklarımı ayrıştırıyorum diyorsanız kutlarız. Ayrıştırılan çöplerin ilgili merkezlere ulaşmasını sağlayan belediyelerin, kamu kuruluşlarının masraflarını düşünmenizi rica ederiz, atmadan önce düşünün! Dönüştürün, değiştirin, ya siz tekrar kullanın veya kullanacağını düşündüğünüz bir mecraya gönderin.

İşin sanayi ve işletme boyutu bizlerin bireysel çabalarından çok daha önemli elbette. Sıfır atık, atık malzemelerin geri dönüşüm aracılığı ile değerlendirilmesi, atığa sebep olan etkenlerin gözden geçirilmesi ve israfın önüne geçirilmesini hedef koyan atık yönetim felsefesinin tanımıdır. Sıfır atık hedefleyen işletmeler iç ekonomiye ve ülke ekonomisine büyük oranda fayda sağlamaktadır.

İsraf hem evde hem işletmede net zarar!  

Tüm atıklardan arınmış temiz denizlerde ve temiz doğada vakit geçirmek için hem bireysel hem kurumsal tüm çabaları destekleyelim, her nefeste dönüp hem kendimize hem işletmemize bakalım. Gurur duyduğumuz Datçamızın tertemiz denizlerinde hem yaz hem kış keyifle yüzelim. Yaşasın DOĞA, yaşasın tüm EKOSİSTEM, yaşasın bu konuda çalışan bireyler ve kurumlar! Yaşasın çok yaşasın Posidonia oceanica, üzerinde yüzdüğümüz deniz çayırları.

 

iletisim Bilgilerimiz

  • Tel : +90 252 712 41 01
  • Faks : +90 252 712 42 45
  • Adres : İskele Mah. Halil Aşkın Cad No:1/C Datça/ MUĞLA

Mail List

 Mail listimize katılın