Necati Sağır'la maraton üzerine bir söyleşi

Esmeri Alev EKEBAŞ'ın maratonumuzun organizasyon komite başkanlarından Necati SAĞIR'la yaptığı söyleşi

Datça Açık Deniz Kış Yüzme Maratonu fikir babası Necati Sağır ile bir röportaj yaptık. Sorularımıza içten cevaplar aldık.

ESMERİ ALEV EKEBAŞ: Necati Sağır, kendinizden kısaca bahseder misiniz?

NECATİ SAĞIR:1986 yılından beri Datça da yaşıyorum.Mimarlık yapıyorum.Şimdilerde zeytin ve badem tarımıyla ilgileniyorum.Açık su yüzme maratonu ilede  çocukluğumdan beri ilgilenirim.Bu nedenle yaşam yerlerimi hep deniz kenarlarıda seçerim!...Sanırım bu kısalık iyi!...

ESMERİ ALEV EKEBAŞ:  11. Datça Açık Deniz Kış Yüzme Maratonu 25-02-2017 günü yapılacak. Geleneksel hale gelen, fikir babası olduğunuz  maraton Türkiye’de ki tek Kış Yüzme Maratonu, bu seneki teması belirlendi mi? Bu sene yurtdışından hangi ülkelerden katılımcılar var?

NECATİ SAĞIR:Bu seneki kış yüzme maratonumuzun teması: Badem Çiçekleridir.Tabiatın çoşkusunu ülkemizde fevkalade bir biçimde yansıtan bir olay.Orhan Veli nin bilinen şiirinde ki gibi;’Tepeden tırnağa çiçek açmış bu ağaç….’Fikir babalığı meselesi şöyle:Bundan onbeş yıl kadar önce Datça-Simi yüzmesini Anlı Ataöv ve Zeynep Davaz  adlı arkadaşlarımla başlatmıştık.Bu etkinlikte tanıştığımız Yunanlı yüzücüler daha sonra bizleri Yunanistan a kış yüzme etkinliklerine davet ettiler.Ben,Anlı Ataöv ve Kubilay Demirkan la birlikte davetlerine icabet edip Adriyatik Denizi(Kefolanya Adası) ve Selanik te  (sanırım ocak ayı idi  deniz ısıları 14 ve 8 derece idi.Kefolanya da 5 km,Selanikte ise 1km lik parkurlarda ) yüzdük.Bu etkinlik bizim ufkumuzu açtı.Yunanlı yüzücü arkadaşlarımızın sıcak desteklerinden moral bularak ‘Neden Datça’da kış yüzme etkinliği olmasın? Dedik. Biz ,ben,Anlı Ataöve Kubilay Demirkan ‘fikir babaları’ olarak işe başladık.Dönemin Belediye başkanlarından Erol Karakullukçu ve daha sonraki Başkan Şener Tokcan da yardım ve katkılarını esirgemediler. İsimleri saymakla bitmez pek çok kişi yardımcı oldu.İlk kış yüzmesini 15 yüzücü ile onbir yıl önce gerçekleştirdik.Onbeş yüzücünün 9'zu Yunanlı 6'sı Türktü. Giderek katılım gelişerek büyüdü. 5yada altı yıl öncede Datça da yaşayan Levent Özberk arkadaşımızın olayı sırtlaması ile bu günlere geldik.Ülkemiz açık su yüzme etkinliklerinde hatırı sayılır bir yerdeyiz.Şimdiki Belediye Başkanımız Gürsel Uçar ın katkıları ilede daha ilerilere gideceğiz.Yüzme yarışına iki ay var;başvuran yüzücü sayısı 350 yi geçti.Söz konusu etkinliğimiz Datça turizminede bir katkı sağlamaktadır.Hem spor  etkinliği ve turizm..Başarının sırrıda bu galiba..


ESMERİ ALEV EKEBAL: Yüzme sporunda ‘fairplay’ ruhunun en iyi temsilcilerinden birisiniz. Bu ruhun yüzme maratonuna yansıması amaçlardan birisi midir?

NECATİ SAĞIR:Açık sularda  yüzmek kendiliğinden ‘kulaçların kardeşliği’ni getiriyor.Ne ırk,ne din ne de mezhep farklılıkları buna engel teşkil etmiyor.Açık sulara dalınca herkes kardeş..Fairplay ruhuna gelice.Müthiş bir duygu.İnsanın heyecan duymaması  mümkün değil.Bir kış yüzme etkinliğimizin temasınıda sadece bu nedenle Lefter Küçükantonyadis in anısına armağan etmiştik.Fairplay ruhunun her sahada yerleşmesi için bizimde bir katkımız oluyorsa mutluluk duyarız.


ESMERİ ALEV EKEBAŞ: Trabzon’un Araklı İlçesi’nin Kalecik köyünde geçen çocukluğunuzun yüzme sporuna gönül vermenizde ki yeri nedir?

NECATİ SAĞIR:Ben bir balıkçı köyü sahilinde doğdum büyüdüm.Arka plan dağlarla kaplı.Tek yol kalıyor deniz!..Şaka bir yana tabiî ki bu durum insan bilincini etkiliyor …Çocukluk rekabetlerinde hep denizi kullandık.En açığa kim gidecek!..Dolayısıyla geriye baktığında gözün görebildiği kadar gidiyorsun!..Açıldığında kara tarafında  işaretlenen yeri görene kadar yüzme yarışlarıda yapardık.İster istemez çocukluktaki butür etkinliklerin ilerideki yaşlarda da izlerini buluyorsun.Etrafı sularla çevrili bir ülkeyiz.Denizlerle barışık olmalıyız.


ESMERİ ALEV EKEBAŞ: ‘Ege’nin kışları soğuyan sularını  kulaçlarımızla ısıtıyoruz. Dostluklarımız daha da pekişti’ diyorsunuz. 2017 yılında Yunanlı yüzücüler kaç kişi olarak katılıyorlar? Onur konuğu kim seçildi? Onur konuğunun belirlenmesinde hangi kriterleri göz önüne aldınız?

NECATİ SAĞIR:Yunanlı yüzücülerden bu yıl kaç kişi gelecek,henüz bilmiyoruz.Ancak ülkemizin şu içine düştüğü durum yurt dışı gelişleri etkileyeceğe benziyor.Umarız Yunanlı misafirlerimiz için bir çekingenlik yaratmaz.Onur konuklarımız yüzme sporumuzun duayenlerinden Behçet Kurtiç ağabeyimiz başta  olmak üzere;açıksu yüzme sporumuzun bilinen sporcularından Cebelitarık boğazını geçen ilk türk kadın sporcumuz Ayşe YaseminYıldırım ,Manş Denizi ni iyi derecelerle geçen Emre Erdoğan,Dursun Saru ve de Vural Tandoğan arkadaşlarımızdır. Onur konuğu kriterlerinde başta yüzme sporuna emeği geçenleri , katkı sağlayanları onurlandırmak ve anmak..


ESMERİ ALEV EKEBAŞ: Yüzme parkurları belirlendi mi? 11. Datça Açık Deniz Kış Yüzme  Maratonu’na Datça Belediyesi öncülüğünde hangi kurum ve kuruluşlar destek veriyor? Eklemek istedikleriniz var mı?

NECATİ SAĞIR: Yüzme parkurlarımız yine eskisi gibi .1500metrelik Kumluk –Mare Otel önü gidip –gelme İkinci parkur ise 5000metrelik Kumluk-Fener Adası  gidip gelme  şeklindedir.Datça Belediyesinin bir etkinliği olarak düzenlediğimiz  açık su kış maratonumuza bu yılda Muğla Büyük şehir Belediyesi,Muğla Ticaret ve Sanayi Odası ve de Muğla İl Spor Müdürlüğü müz  desteklerini sunmaktadırlar..Katkı sunmak isteyenlere kapımız her zaman açıktır.

iletisim Bilgilerimiz

  • Tel : +90 252 712 41 01
  • Faks : +90 252 712 42 45
  • Adres : İskele Mah. Halil Aşkın Cad No:1/C Datça/ MUĞLA

Mail List

 Mail listimize katılın