Tema

13. Maraton için temamız

"SOKAK HAYVANLARI"

ŞİDDETİ DEĞİL SOKAK HAYVANLARINI BESLEYELİM

Onlar bizim dostlarımız, can yoldaşlarımız, sevdiklerimiz…
Ama koruyamadıklarımız…
Hiç bir yere sığdıramadıklarımız…

Onları tekme, taş ve sopalardan, üzerlerine yağan saçmalardan, silahlardan, tecavüzcülerden, canilerden, zehirlerden, yağmurdan, kardan, hastalıklardan koruyamıyoruz.

Şehirlere, kasabalara, köylere
Dağlara, bayırlara kısaca hiçbir yere sığdıramıyoruz.

Oysa dünya da yaşamak da, insanlar kadar onların da hakkı. Ancak hayvanları özellikle sokak hayvanlarını korumak, yaşatmak için yoğun bir çaba gösterilmesi gerekiyor. Çünkü her geçen gün onlara uygulanan şiddet ve şiddetin dozu artıyor, çeşitleniyor. Bugün inanamadığımız bir katliam haberinin daha şiddetlisi ile yarın karşılaşabiliyoruz. Elimizden gelen tek şey üzülmek, onların unutulmalarına izin vermemek oluyor.

Yürürlükte olan 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Yasası revize edilmeden, hayvanlara karşı işlenen suçlar “kabahat” kapsamından çıkarılıp “suç” olarak tanımlanmadan, uygulanan “para cezaları” “hapis cezalarına“ dönüştürülmeden önemli adımlar atılamaz. Yanlızca yasal düzenlemeler değil, yüreği hayvan ve doğa sevgisiyle dolu olarak yetişen insanlar hayvanların yaşama haklarının en büyük destekçisi olacaktır.

Ülkemizin birçok bölgesinde olduğu gibi Datça’da da “sokak hayvanları” sorun olarak algılanıyor ve zaman zaman gündemde ilk sıraları oluşturuyor. İnsanların genel yaklaşımları olan “hayvan sevmeme, sokağında çevresinde istememe, korkma,” gibi duyguların yanısıra Datça’nın “turizm” bölgesi olması, yaşanan sorunların her geçen gün artmasına neden oluyor. Uzun yıllar boyunca kısırlaştırmaların gerektiği kadar yapılamaması ve yazın ikamet eden nüfusun fazla olması nedeniyle sokak hayvanları da “kaliteli bakılabilir” olmaktan çok daha fazla. İlçemizde belediyeye ait bir rehabilitasyon merkezi bulunmuyor. Yasa gereği “ihtiyacı olan” sokak hayvanlarının “yerinden alınıp, tedavi veya kısırlaştırma yapılıp, kayıt altına alınarak, yaşadığı yere bırakılmaları” işlemleri Datça Belediyesi - Hayvansevenler Derneği ve gönüllülerin işbirliği ile yapılıyor. Datça Hayvansevenler Derneği’ne ait 50 köpek kapasiteli bir rehabilitasyon merkezi geçici bakımevi olarak hizmet veriyor.
Ancak artan nüfus ve turizm bölgesi olmanın sıkıntıları nedeniyle günümüzde bu rehabilitasyon merkezi yetersiz kalıyor. Maalesef ilçemizde silahla yaralanmalar, zehirlenmeler, trafik kazaları ve bakımsızlığa bağlı hastalıklar yoğun olarak görülüyor. Sokakta yaşayamayacak olan uzuvları eksik, kronik hastalığa sahip bir çok köpeğin “kalıcı sakinler” olarak merkezde yaşamak zorunda olduğu düşünülünce geçici olarak bakılan köpek kapasitesinin çok az olduğu görülüyor. İlçemizdeki kedi nüfusu ise gün geçtikçe kontrol edilemez bir oranda artıyor.

Doğal güzellikleri, koyları, tertemiz denizi, endemik hayvan ve bitki çeşitliliği ile eşsiz bir coğrafyaya sahip ilçemiz Datça. Bu yıl 13. kez Açık Deniz Kış Yüzme Maratonu’nda buluşuyoruz. Bu kez kulaçlarımızı “can dostlarımız” için, onlar “şiddet” değil “sevgi” görsün dilekleriyle atacağız. İstedik ki, bizler dostluğun, paylaşmanın, direncimizi, gücümüzü sınamanın keyfini yaşarken, sokak hayvanlarımıza katkımız olsun.
Datça’ya gelirken onlar için kuru-yaş mama, iç- dış parazit ilacı getirebilir ya da yarışma günü kurulacak standda barınak yararına “askıda mama-kısırlaştırma” kampanyalarına katılabilirsiniz.

İNSANLAR İÇİN “CENNET” OLAN DATÇA, SOKAK HAYVANLARI İÇİN DE “CENNET” OLSUN.
BU YIL KULAÇLARIMIZI ONLAR İÇİN ATALIM.
ŞİDDETİ DEĞİL SOKAK HAYVANLARINI BESLEYELİM.

 

iletisim Bilgilerimiz

  • Tel : +90 252 712 41 01
  • Faks : +90 252 712 42 45
  • Adres : İskele Mah. Halil Aşkın Cad No:1/C Datça/ MUĞLA

Mail List

 Mail listimize katılın